در ظهور بنیادگرایی در قرن بیستم عوامل متعدد اجتماعی، تاریخی و سیاست‌های بین‌المللی و نیز وقایع بزرگ این قرن تأثیر داشته؛ اما هیچ‌کدام به اندازه‌ٔ به حاکمیت رسیدن آخوندهای مرتجع در ایران تعیین‌کننده نبوده است. به‌خصوص که این رژیم، برای نخستین بار یک الگوی حکومتی برای گروه‌های بنیادگرا ارائه کرد. گروه‌هایی که منشاء ترور و جنگ در منطقه و سایر نقاط جهان شده‌اند. واقعیت این است که اصل دعوا میان آزادی با اسارت و استبداد است. میان برابری با ظلم و تبعیض و زن‌ستیزی است.
سؤالی که پیش می‌آید این است که راستی چرا بنیادگرایی که ام‌القرای آن رژیم حاکم بر ایران است بیش از همه کینه و خشونت خود را متوجه زنان کرده و می‌کند؟
کار به‌جایی رسیده که پاسدار جنایتکار حسین اشتری سرکرده کل انتظامی با کینه‌یی حیوانی موضوع حجاب را در شمار قوانین مصرحه اعلام کرد و گفت: «برابر قوانین مصرحه، کشف حجاب جرم تلقی شده و مقابله پلیس با ناهنجاریهای اجتماعی در چارچوب قانون صورت می‌گیرد» (سایت انتخاب ـ ۲۴تیر ۱۴۰۱).
چرا حکومت بنیادگرای آخوندها، طرح‌های سرکوبگرانه و آخوندساخته‌ٔ «مبارزه با بدحجابی» را برای فشار بیشتر بر زنان ایرانی به اجرا می‌گذارد؟
و راستی آیا حاکمان جنایتکار امروز ایران، به‌چشم نمی‌بینند و به‌گوش حرفهای خودی‌های خودشان را نمی‌شنوند که به زبان اشهدشان به بی‌اثر بودن سرکوب به بهانه بدحجابی اعتراف می‌کنند؟
محمد جواد حق شناس رئیس پیشین کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران: «برخورد تند با بدحجابی یا بی‌حجابی بحران اجتماعی را بیشتر می‌کند!» (روزنامه حکومتی ستاره صبح ـ ۱۵تیر ۱۴۰۱)
آخوند محمدتقــی فاضل میبــدی، عضو مجمع محققان و مدرســین حوزه علمیه قم: «در حال حاضر مشکل کشور، بدحجابی نیســت... اگر دولت، خطیبان نماز جمعه و مســئولان همه تلاش خود را برای حل گرانی‌ها، تحریم و مشکلات اقتصادی انجام بدهند، این مشکلات خودش حل می‌شود؛ تا مادامی که مشکلات اقتصادی حل نشود، مشکلات دیگر باقی است. مشکل اصلی کشور، بدحجابی نیست» (روزنامه حکومتی مردم‌سالاری – ۲۰تیر ۱۴۰۱).
پاسخ چرایی فوق در سه محور خلاصه می‌شود:
زن‌ستیزی به‌مثابه مهمترین ویژگی بنیادگرایی و دیکتاتوری دینی حاکم بر ایران
سرکوب و ارعاب تمامی جامعه ایران از طریق ستیز با زنان به‌منظور حفظ امنیت نظام ولایت فقیه
نیروی آزادی‌خواه و برابری‌طلب ذخیره در زنان به‌مثابه مهمترین تهدید اجتماعی علیه رژیم آخوندها
خیانت خمینی به انقلاب مردم ایران در نخستین سالروز ۸مارس بعد از انقلاب ضدسلطنتی چهرهٔ کریه خود را در خیابانهای تهران با سرکوب زنان، آن هم با شعار حجاب اجباری و ”یا روسری یا توسری“ نشان داد. این موضوع با مخالفت جدی پدر طالقانی روبه‌رو شد و ایشان در همان زمان خطاب به مردم گفت حجاب اجباری در کار نیست. هم‌چنین زنان مجاهد که خودشان حجاب داشتند در کنار زنان بی‌حجاب و در مقابل چماقداران خمینی ایستادند تا از آزادی رو در روی اجبار، دفاع کنند.
در رژیم بنیادگرای آخوندی، زن‌ستیزی نقطه کانونی و محور سرکوب علیه تمامی جامعه است و بقای ملایان به آن مشروط است. رژیم ایران چه در تجربه سال۵۷ در ایران، چه در تجربه سایر کشورهای منطقه، با موج عظیمی از آزادیخواهی و برابری‌طلبی که در محور آن رهایی زنان قرار داشت، مواجه بوده و هست. از این رو است که بنیادگرایی در کانون خود، دشمنی با زنان را قرار داده و از طریق سرکوب زنان، کل جامعه را سرکوب و مرعوب می‌کند؛ از این رو است که کنترل حجاب این همه در سیاست‌ها و قوانین این رژیم اهمیت یافته است؛ به‌همین دلیل است که آخوندها آشکارا بدحجابی را مترادف ضدانقلاب معرفی می‌کنند؛ و به‌همین دلیل است که هرگاه رژیم دچار یک شکست سیاسی و بین‌المللی می‌شود یا هرگاه با قیامها و شورشهای اجتماعی مواجه می‌شود از یک‌سو تعداد اعدامها را بالا می‌برد و از سوی دیگر طرح‌ها و عملیات مبارزه با بدحجابی را گسترش می‌دهد.
رئیس جمهور انتصابی ولی‌فقیه، آخوند ابراهیم رئیسی، در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی رژیم، درباره موضوع حجاب و عفاف دبیرخانه شورا را موظف کرد با همکاری همه دستگاه‌ها و نهادهای سرکوبگر و (به اصطلاح فرهنگی) چون وزارت ارشاد، بسیج، ســازمان برنامه و بودجه، صدا و ســیما و... نسبت به اجرای قانون مصوب مجلس و قانون سال۱۳۸۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی رژیم اهتمام لازم را داشته باشند. در این قانون بیش از ۳۰۰ وظیفه برای وزارتخانه‌ها و سازمانها و ارگانهای مختلف سرکوبگر کشور برای اجرای قانون حجاب و عفاف مشخص شده است.
رئیسی هم‌چنین ترویج فساد در جامعه به‌قول خودش اسلامی و انقلابی را اقدامی سازمان‌یافته و برنامه‌ریزی شده «دشمنان ملت ایران» و سرمایه‌گذاری کلان استکبار دانست که هدفش «تضعیف و تخریب پایگاه معنوی و ارزشهای دینی» است! (روزنامه حکومتی پیام عسلویه – ۱۸تیر ۱۴۰۱)
آخوند جنایتکار رئیســی هم‌چنین دستورات جدیدی برای مقابله با بدحجابی صادر کرد تا دور تازه‌یی از سرکوب، چه در ادارات و چه در خیابان‌ها و مراکز خرید، با حضور نیروهای سرکوبگر و ونهای گشــت به‌اصطلاح ارشــاد در خیابان‌ها را آغاز کند.
گفتنی است این بار علاوه برگشتهای سرکوبگر ارشاد، ادارات و ســازمانهای دولتی نیز قرار است شدت عمل بیشتری در این سرکوب به بهانه بدحجابی داشته باشند. از سوی دیگر فشار بر روی مالکان رســتورانها و کافه‌ها هم برای عدم ارائه خدمات به مشتریان بدحجاب افزایش یافته است (روزنامه حکومتی مردم‌سالاری – ۲۰تیر ۱۴۰۱).
آخوندهای حاکم در ایران به‌خوبی می‌دانند که اگر از حجاب اجباری یا هر یک از قوانین و سیاست‌های خود علیه زنان دست بردارند نیروی زنان به‌سرعت پیشروی می‌کند و تمام جامعه را به حرکت در می‌آورد.
از این روست که آخوندهای دانه درشت رژیم پیوسته در راستای سرکوبی بیشتر بر طبل معصیت بدحجابی می‌کوبند.
آخوند خاتمی، خطیب جمعه تهران وقیحانه، بی‌حجابی را در عداد گناهانی نظیر دزدی و اختلاس قلمداد کرد و گفت: «» عده‌یی می‌گوینــد چرا به چهار تار موی زن که بیرون اســت گیر می‌دهید اما به دزدی‌هــا و اختلاس‌ها گیر نمی‌دهید. بنده و ســایر خطبای جمعه از جمله کسانی هستیم که همواره بر برخورد با دزدان و مفســدان اقتصادی تأکید داشتیم... اما بزرگ شدن گناهی به‌معنای تحقیر گناه دیگر نیست، قطعاً دزدی کردن و اختلاس گناه اســت اما بی‌حجابی هم گناه است، اتفاقاً بســیاری از بی‌حجابها، زن‌ها و بچه‌های همان دزدها هســتند. « (روزنامه حکومتی پیام عسلویه به‌نقل از ایلنا – ۱۸تیر ۱۴۰۱)
 
مقاومت زن ایرانی در برابر حجاب اجباری و پوشش تحمیلی
تحمیل حجاب به‌زنان، وسیله اختناق و سد کردن راه زنان بوده است و نه چیز دیگر؛ اما در مقابل زنان ایران از روز اول، فهمیدند که آخوندها با علم کردن بدحجابی چه هدفی دارند. در اسفند ۱۳۵۷ زنان مجاهد در حالی که خودشان روسری داشتند، در تظاهرات اعتراضی علیه حجاب اجباری شرکت کردند. خمینی که در ۲۲بهمن حاکمیت شومش را شروع کرد، ۱۵روز بعد، در ۶ اسفند «قانون حمایت خانواده» را ملغی کرد. در ۹ اسفند تبعیض جنسی علیه زنان را به عرصه ورزش کشاند. در ۱۳ اسفند حق یک‌جانبه طلاق را به مردان داد. در ۱۵ اسفند قانون خدمات اجتماعی زنان را لغو کرد و در ۱۶ اسفند حجاب اجباری را به‌کارمندان زن تحمیل کرد.
و این‌چنین است که تاریخچه ۴۴ساله این رژیم، آکنده از زن‌ستیزی و سرکوب زنان است که البته بر هر برگ آن مقاومت زن ایرانی نیز می‌درخشد.
قوانین بهره‌کشانه حجاب اجباری هم‌چنان اجرا می‌شود اما زن ایرانی در مقابل حجاب اجباری و پوشش تحمیلی، مقاومت کرده و به آن نه! گفته است. اختناق با شدت تمام حاکم است اما نتوانسته است مطالبات زنان را کاهش دهد. چرا که زن ایرانی اراده کرده است که این صفحه تاریک را از تاریخ ایران ورق بزند و روزی که زنان ایران سنگر بنیادگرایی را در ایران درهم بشکنند، آزادی و برابری در تمامی جهان جهش می‌کند و بی‌تردید آن روز دور نیست.
خواست مبرم زنان در ایران در اصل تغییر وضع موجود یعنی به زیر کشیدن نظام ولایت فقیه با شعار آری به آزادی است. 

زمان بیداری - #قیام_سراسری #قیام_تا_سرنگونی

هر انسان ایرانی نیاز دارد که بداند در کدام نقطه از مختصات اجتماعی و سیاسی کنونی…

عصیان کاوه‌ها! - #قیام_سراسری #قیام_تا_سرنگونی

ای شیخ با تهاجم توفان چه می‌کنی با نسل شورشی دلیران چه می‌کنی ای قاتل زنان…

کیان و برنو و عشقش - #قیام_سراسری #قیام_تا_سرنگونی

برای اسب کیان نامه‌یی نوشتم من سوار خوب تو در خاک و خون کشیده شده ولی…

قایقی می‌سازم برای آرزوهایت - #قیام_سراسری #قیام_تا_سرنگونی

قایقی می‌سازم روبه‌روی آرزوهایت با باری از شبنم و رنگین‌کمان قایقی پر از هجای آبی دوست‌داشتن…

خدای رنگین‌کمان را کشتند - #قیام_سراسری #قیام_تا_سرنگونی

آسمان شرم می‌کند از سرودن «رنگین‌کمان» در شفقی لبریز از خون شعر گنگ می‌شود از دست‌دادن…

سنگر می‌سازم در عصب‌های خیابان - #مرگ_بر_ستمگر_چه_شاه_باشه_چه_رهبر

سنگر می‌سازم با ساروج خون و خشتهایی بی‌شکست از خشم سنگری در دهانهٔ کوچه‌هایی همسایهٔ موج…

گم شوید - #قیام_سراسری #قیام_تا_سرنگونی

گم شوید از این وطن شیادها ای شما سرچشمه‌ٔ بیدادها دینتان غارت جنایت قتل و جور…

نغمه - #قیام_سراسری #قیام_تا_سرنگونی

رساتر از بغض یک ماهی در تنگ شفاف آب، برآمدی یک روز چون صدای گرم تپش…

هر هفته جمعه‌ها - #قیام_سراسری #قیام_تا_سرنگونی

هر هفته جمعه‌ها ز سر خاکت ای شهید یک شورش جدید ببین می‌خورد کلید با دسته‌های…

«سپهر» شورشی! - #قیام_سراسری #قیام_تا_سرنگونی

برای شهید قیام «سپهر بیرانوند» جوان شورشی از خرم‌آباد که با تیر مستقیم مأموران جنایت‌پیشه خامنه‌ای…

خود می‌کشی کودک را، خود تعزیه می‌داری! - #قیام_سراسری #قیام_تا_سرنگونی

در گرامی‌داشت شهدای آبان ۱۳۹۸، در سراسر ایران احساس غم و سوگواری به خشم و خروش…

«... داعش ما شمایید!» - #قیام_سراسری #قیام_تا_سرنگونی

طی دو سه روز اخیر بسیاری از شهرهای میهن، از ایذه و سمیرم تا سنندج و…

چرا دیکتاتورها در شناخت و تحلیل انقلاب‌ها فلج می‌شوند؟ - #مرگ_بر_ستمگر_چه_شاه_باشه_چه_رهبر

نبرد ازلیِ دینامیک و فناتیک انقلاب‌ها از کجا و چرا شروع می‌شوند؟ انقلاب‌ها از جایی شروع…

خامنه‌ای و نمایش تکراری «از انکار تا اقرار!» - #قیام_سراسری #قیام_تا_سرنگونی

خامنه‌ای روزی در سخنرانی برای سرکردگان مجمع تشخیص مصلحت حکومتش، انقلاب دمکراتیک مردم ایران را «اغتشاش‌های…

نگاه ضدایرانی خامنه‌ای به خلق بلوچ - #قیام_سراسری #قیام_تا_سرنگونی

مقدمه آنچه که در فرهنگ و ادبیات جوامع به آن ملت، ملیت، قوم، قبیله و طایفه…

در پرتو قیام، رو شدن کانون‌های دولتیِ فساد - #قیام_سراسری #قیام_تا_سرنگونی

طی این سال‌ها بارها در مطالب متعدد اجتماعی و صنفی و با نمونه‌های بسیار، دیده‌ایم که…

رجز‌خوانی در عیان‌، ترس‌خوردگی در نهان! - #قیام_سراسری #قیام_تا_سرنگونی

برخلاف ادعا، پروپاگاندا و القائات رسانه‌یی، آنچه در صحنه‌های جوشان قیام از نزدیک لمس و تجربه…

شصت‌ونهمین قطعنامه ملل متحد به‌خاطر نقض حقوق‌بشر و سرکوب مردم در قیام ایران -…

همزمان با فلاکت و افلاس داخلی نظام ولایت‌فقیه، محکومیتها، تحریم‌ها و انزوای بین‌المللی رژیم فرتوت نیز…

آبان آتشین، آتشین‌تر برمی‌خیزد - #قیام_سراسری #قیام_تا_سرنگونی

«آبان آتشین» با گذشت ۳سال از تولد و تکوین آن، هنوز گلگون، تازه و انگیزاننده است.…

یادآر، ز مشعل‌های فروزان یادآر - #مرگ_بر_ستمگر_چه_شاه_باشه_چه_رهبر

جنبش مشروطه در ایران پس از مبارزات چندین ساله نیروهای پیشتاز و آگاه در برابر استبداد…

روز ۲۴ آبان در ایران چه گذشت و چه برگی ورق خورد؟ - #قیام_سراسری…

روز ۲۴آبان، سالگرد گرامی‌داشت قیام آبان ۹۸ با لرزه بر ارکان نظام ملایان شروع شد. روز…

دست‌آوردهای درخشان قیام در آغاز سومین ماه - #قیام_سراسری #قیام_تا_سرنگونی

مبارزه، عرصه‌ٔ شناخت پدیده‌های انسانی و اجتماعی است. قیام برای آزادی، باران روشنگری و زدودن غبار…

از «آن آبان» تا «این آبان» - #آبان_ادامه_دارد

یک‌سال پیش در چنین روزی نوشتیم: «قیام آبان، یک نقطه‌ٔ عطف در جنبش مقاومت ایران» است؛…

رژیم ولایت فقیه؛ گرانی دارو، ارزانی جان آدمیان - #قیام_سراسری #قیام_تا_سرنگونی

نگاهی به تجهیزات و سلاحهای سرد و گرمی که گشتاپوی آخوندی در برابر جوانان آگاه و…